Elektryka

pokaż kategorie

Elektronika samochodowa

To układy związane głównie z komfortem jazdy, nawigacją, a także systemami wspomagania parkowania – i wieloma innymi. Odpowiadają również za podstawowe funkcje pojazdu, takie jak działanie zapłonu, sygnalizacji i oświetlenia w samochodzie. Bezawaryjne działanie elektryki pojazdu jest niezwykle istotne, gdyż wpływa w sposób znaczący na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. 

Obecne pojazdy opierają się w znacznym stopniu na elektryce. Bez instalacji tego typu w samochodzie nie będzie on w ogóle funkcjonował i stanie się niezdatny do użytku. Sam zapłon opiera się najczęściej na sprawnej elektronice samochodowej. Jeśli układ elektroniczny zawiera błędy bądź okaże się niesprawny po dokonaniu diagnostyki, należy niezwłocznie wymienić uszkodzone podzespoły i zająć się naprawami.

 

W samochodzie może popsuć się wszystko. Ponadto, w przypadku uszkodzenia jednego z podzespołów, inne mogą również przestać działać. Im starsze jest auto, tym wyższe jest także prawdopodobieństwo wystąpienia usterki. Z reguły psuje się instalacja elektryczna, gdyż wykonywana jest z gorszej jakości części niż reszta pojazdu. Elektryka samochodowa najczęściej wymaga wymiany:

 

  • rozrusznika – dotyczy to zużytych szczotek i łożyska, uszkodzonego wyłącznika elektromagnetycznego, zębników ze sprzęgłem, uszkodzenia elementów przekładni planetarnej lub zwarcia w uzwojeniu wirnika;
  • alternatora – zużyte łożyska bądź szczotki, a także uszkodzony regulator napięcia;
  • akumulatora – niski poziom elektrolitu, zanieczyszczone i skorodowane zaciski;
  • reflektorów i kierunkowskazów – najczęściej są to przepalone żarówki lub bezpieczniki, ale problem może dotyczyć uszkodzonych przekaźników bądź zniszczonych obwodów.